29. marca 2023

Potápajúca sa loď a stupne víťazov

Predstav si, že Tvoj život je potápajúca sa loď. Aby sa udržala na hladine, je potrebné z nej vyhodiť všetko zbytočné. Môžeš si nechať len tri veci. Ktoré by to boli?

Nedávno som mala na jednej akcii možnosť napísať si vlastný rebríček hodnôt. Na prvých priečkach sa umiestnila rodina, láska, zdravie, Boh… Viem presne, čo by som odpovedala, ak by sa ma niekto opýtal, čo je pre mňa v živote najdôležitejšie.

 

Premýšľam však aj nad tým, bez ktorých vecí, či ľudí skutočne „neprežijem“. Tie veci a ľudí staviam v živote na stupne víťazov. A niekedy víťazia aj nado mnou.

 

Aj Ježiš je Víťazom. Jeho víťazstvo znamená slobodu a večný život. Vďaka Nemu máme Ducha Tešiteľa a môžeme prežívať nebo už teraz. Aj Panna Mária, neúnavne plniaca Božiu vôľu, dosiahla víťazstvo večného života a stala sa Kráľovnou nás všetkých.

 

A čo keby som vyskúšala samú seba a odišla na chvíľu do ticha, v ktorom zistím, kto alebo čo v mojom živote víťazí? Čo tak skúsiť byť neúnavná ako Panna Mária? V hľadaní Boha, v modlitbe, v láske.

 

Na záver citát z listu sv. Pavla Filipanom: „Bežím k cieľu, za víťaznou cenou Božieho povolania zhora v Kristovi Ježišovi.“ Flp 3, 14