21. júla 2024

Svätá zem

„Zobuj si z nôh sandále, lebo miesto, na ktorom stojíš, je zem svätá.“

Zamyslenie na 3.pôstnu nedeľu 

Drahí priatelia,

v dnešnom prvom čítaní (Ex 3, 1-8a. 13-15) vidí Mojžiš ker, ktorý nezhára a prichádza sa pozrieť na tento jav. Ako prichádza, Boh ho z kra osloví menom a vraví: „Nepribližuj sa sem! Zobuj si z nôh sandále, lebo miesto, na ktorom stojíš, je zem svätá.“

…„Zobuj si z nôh sandále, lebo miesto, na ktorom stojíš, je zem svätá.“ Čo tento verš vraví mne? Čo je svätou zemou v mojom živote?

Svätou zemou v mojom živote je každé miesto, kde sa stretávam s Bohom. Sväté miesto je tam, kde sa modlím, sväté miesto je tam, kde je Eucharistia, sväté miesto je miestom stretnutia sa s Kristom.

Mojžišovi Boh hovorí, aby si vyzul sandále, lebo miesto, na ktorom stojí, je zem svätá. Čo si mám vyzuť ja, aby som sa mohol stretnúť s Kristom? Nie je tými sandálmi všetko, čo ma zväzuje? Všetko, čo mi bráni prísť k Bohu? A čo konkrétne mi bráni v stretnutí s ním? Nie je to niečo, čo dennodenne uprednostňujem pred Bohom? Možno mobil, ktorý ráno zapnem skôr, ako sa pomodlím. Možno práca, ktorou som zahltený celý deň a na Boha čas neostáva. Môže to byť hocičo (no i hocikto), čomu dávam možno aj nevedome vyššie miesto pred Bohom vo svojom živote. No Boh mi dnes vraví, aby som si vyzul sandále, aby som sa rozviazal sandále, ktoré ma zväzujú. Aby som mohol prísť k nemu, na sväté miesto, len ja, taký, aký som.

Som dnes ochotný zrieknuť sa vecí, ktoré mi bránia stretnutiu sa s Bohom? Možno aspoň tým, že ráno bude mobil ďaleko odo mňa? Alebo odložím na chvíľku prácu, kvôli stretnutiu s Kristom? No som aj ochotný hľadať „svätú zem“ v mojom živote? Chcem hľadať, čo najviac možností, ako stretnúť Krista?

Boh dnes aj mňa volá po mene, ako volal Mojžiša a vraví mi: „Zobuj si z nôh sandále, lebo miesto, na ktorom stojíš, je zem svätá.“ Ako odpoviem na jeho volanie dnes?

Dominika