24. júna 2024

Thomas E. Woods JR.: Ako katolícka Cirkev Budovala západnú civilizáciu

S pojmom temný stredovek sa už stretol asi každý z nás. Vlečie sa s nami od našich školských čias. Obdobie, kedy bolo vo svete iba smrť a takmer žiadny rozvoj. A do toho všetkého na čele moci stojí skorumpovaná a nemravná Katolícka cirkev.
Táto kniha však otvára nové komnaty, o ktorých sa v školách nevyučuje. Komnaty, v ktorých zistíme, že nie je všetko čiernobiele, ako sa zdá a ktoré nám ukážu, že aj mýtus skorumpovanej Katolíckej cirkvi ma aj druhú stranu mince. Autor v nej chce pozitívne vyzdvihnúť Katolícku cirkev a najmä poukázať na jej nenahraditeľné miesto v dejinách ľudstva, kedy stála na čele rozvoja, keď zakladala prvé univerzity, objavovala poľnohospodárske novinky a bola vodcom vzdelanosti a vedy.

Odkedy sa písané cirkevné dejiny stali obeťou predpojatých filtrov protestantskej, osvietenskej, nacistickej, komunistickej i liberálnej historiografie, zrodila sa čierna legenda o Cirkvi. Niekedy dokonca vyvoláva dojem, že je ňou vedomie ľudí infikované definitívne a nezvratne. Lenže zápas o pravdu vo vedomí človeka začína z generácie na generáciu vždy odznova, od začiatku. Do toho zápasu vstupuje aj táto kniha, ktorá sa konečne vymaňuje z katolíckeho komplexu pseudokajúcej menejcennosti a s posvätným sebavedomím rekapituluje všetko to dobré, vznešené a ušľachtilé, čo Boh prostredníctvom Cirkvi ponúkol európskej civilizácii.“ Takto sa vyjadril o tejto knihe bratislavský pomocný biskup prof. Jozef Haľko, cirkev. historik. Knihu, ktorá vyšla v roku 2010, sa určite oplatí prečítať, ak si chcete rozšíriť historické, náboženské a kultúrne obzory vo svetle objektívnej pravdy.